O.M.Ü. Rektörlük İdari Birimler Binası Atakum / SAMSUN

Bizden Haberler

Anasayfa » Bizden Haberler
AFAD’dan OMÜ Gündüz Bakımevi Öğrencilerine Afet Farkındalık Eğitimi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanlığı bünyesindeki Gündüz Bakımevi’nde minik öğrencilere, meydana gelebilecek olası afetlere karşı hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Samsun İl Müdürlüğünce afet bilinci ve farkındalık eğitimi verildi.

Eğitime; SKS Daire Başkanı Güngör Kural ile Sosyal Hizmetler Birimi Şube Müdürü Ali Cengiz Ciğerci, Gündüz Bakımevi Müdürü Esranur Özdemir Alan, öğretmen ve veliler katıldı. 

AFAD Samsun İl Müdürlüğü arama kurtarma teknisyeni Zekai Aydoğan’ın verdiği eğitimin başlangıcında öğrenciler, afet çadırı kurulumunu gözlemledi.

Ardından Gündüz Bakımevi Konferans Salonu’nda arama kurtarma teknisyeni Zekai Aydoğan; öğrencilere deprem, yangın, sel vb. afetlerin öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılacağı ile ilgili temel faaliyetler, tahliye süreci, toplanma ve buluşma yerleri, afet anında riskin nasıl azaltılacağı, kontrol çalışmaları vb. hususlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Eğitimde ayrıca, öğrenciler afetlere ilişkin hem bilgilendirici hem de eğlenceli çizgi filmi izlerken afet esnasındaki doğru davranış biçimleri de uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

Minik öğrencilerin afetler karşısında yaşam becerilerini geliştirmeyi, güvenlik kültürünü benimsemelerini ve daima hazır olmalarını gözeten eğitim, hatıra fotoğrafı çekimleriyle tamamlandı.

OMÜ Gündüz Bakımevi’nde Yeni Eğitim Yılı Heyecanı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) bünyesindeki Gündüz Bakımevi, 2023-2024 eğitim-öğretim yılına eğlenceli aktivitelerle başladı.

Çocukların eğlenceli zaman geçirebilmeleri için gereken özenin gösterildiği yeni eğitim yılı açılışında Gündüz Bakımevi’nin girişi balonlarla süslendi.

İlgi odağı olan oyun eğiticisinin gösterisiyle coşkuları artan çocuklar, çeşitli etkinliklerle gönüllerince eğlendi.

Çocukların neşesine veliler de dâhil olurken öğretmenler, yıl boyunca sürecek etkinliklerin çocukların okul öncesi kişisel ve temel alışkanlıklarını kazanmaları ile yeteneklerini geliştirmelerinde önemli bir rolü olduğunu söyledi.

Öğretmenler yanı sıra, çocukların sosyalleşmelerine destek olacak, sağlıklı ve güçlü bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayacak birbirinden renkli eğitim programıyla yola çıktıklarını belirttiler.

Heyecanı ve mutlulukları yüzlerine yansıyan çocukların doya doya eğlendiği yeni eğitim yılı açılış etkinliği, hatıra fotoğrafı çekimiyle tamamlandı.

OMÜ Gündüz Bakımevi’nin Minik İtfaiyecileri Görev Başında Unutulmaz bir gün geçirdiler.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gündüz Bakımevi öğrencileri, Samsun Büyükşehir Belediyesi (SBB) İtfaiye Daire Başkanlığı Çocuk Kulübünde gerçekleştirilen eğitim gezisinde keyifli dakikalar geçirdiler. Düzenlenen gezi kapsamında SBB İtfaiye Daire Başkanlığı çalışanları, OMÜ Gündüz Bakımevi’nin minik öğrencilerine yangınla ilgili eğitimler verdi. SBB İtfaiye Daire Başkanlığının anaokulu öğrencilerine itfaiyeciliğin sevdirilmesi ve meslekle ilgili temel bilgilerin erken yaşta öğrenilmesi için kurduğu Samsun İtfaiyesi Çocuk Kulübünde, itfaiyeci kıyafetleri giyerek kısa eğitimlerden geçen Gündüz Bakımevi öğrencileri, maket söndürme modülünde su ve söndürme tüpüyle yangına nasıl müdahale edebileceklerini deneyimlediler. Yangın yelek ve kasklarını giyerek söndürme modülünde itfaiye personelinin eşliğinde su sıkan Gündüz Bakımevi’nin minikleri unutulmaz bir gün yaşadılar. Eğitimlerde çocuklar ayrıca, yangın anında bina ve okul tahliyesi, çağrı numarası 112 hakkında bilgilendirildi.Olası bir yangına karşı eğitme, bilinçlendirme ve duyarlı hâle getirmeyi amaçlayan eğitim sonunda Gündüz Bakımevi öğrencilerine “Minik İtfaiyeciler” olarak sertifikaları takdim edilirken yeni etkinliklerde buluşma sözü verildi. Gündüz Bakımevi yetkilileri, öğrencilerin eğitim sürecine katkılarından dolayı SBB İtfaiye Daire Başkanlığına şükranlarını iletti.

Gündüz Bakımevi Öğrencileri için Kütüphane Gezisi Düzenlendi

27 Mart –  2 Nisan tarihleri arasında tüm Türkiye’de kutlanan Kütüphane Haftası’nda OMÜ Gündüz Bakımevi öğrencileri Üniversitemiz Merkez kütüphanesini ziyaret etti. Gündüz Bakımevi Öğrencilerine öğretmenleri ve görevliler tarafından kütüphane ortamı, kitaplar ve bölümlerin tanıtımıyla başlayan etkinlik; Çocuk Bölümü’nde hikâye okuma etkinliğinin ardından Seminer Salonu’nda çizgi film gösterimi ve OGEB (OMÜ Görme Engelli Birimi) ziyaretiyle devam etti. Okul Öncesi Döneme yönelik bölümde yaş grubuna uygun kitapları inceleme şansı yakalayan öğrencilerimiz ,Görme Engelliler Biriminde görme engelliler için yapılmış olan  sesli kitap ve metin kitaplar hakkında bilgiler edinip Braille Alfabesi ile tanıştı.

OMÜ Tiyatro Topluluğu okulumuzda “GİMZEŞA MACERALARI” adlı tiyatro gösterisini sergiledi

Gündüz Bakımevimizde her ay düzenlenen kültür sanat etkinlikleri kapsamında OMÜ Tiyatro Topluluğu öğrencilerimizle buluştu.

Öğrencilerimiz OMÜTİT’in sergilediği “GİMZEŞA MACERALARI” adlı çocuk oyununu izledi, gösteri esnasında eğlenceli dakikalar yaşadılar.

Katkılarından dolayı OMÜ Tiyatro Topluluğu’na teşekkür ederiz.

Minik Öğrenciler Fidanları Toprakla Buluşturdu